WYDANIE ONLINE

Sprawdź, jak ewidencjonować środki unijne w samorządowych jednostkach budżetowych
Aby zapewnić kontrolę środków pomocowych, jednostki muszą odrębnie ujmować zdarzenia związane z realizowanymi projektami.  Na tej podstawie będą bowiem sporządzane sprawozdania finansowe.

czytaj więcej »

Pytanie: Urząd Gminy w Nieporęcie jest jednostką zcentralizowaną w zakresie VAT. Będzie składał korekty deklaracji VAT za okres 2013-2016 w związku z wyrokiem TSUE. Do urzędu skarbowego w terminie złożono odpowiednie oświadczenia. Stosownie do wytycznych Ministerstwa Finansów znajdujących się w broszurze z dnia 24 listopada 2016 r. należy skorygować obciążenia pomiędzy jednostkami. Jak należy ująć w rejestrze VAT faktury, które dotyczą wzajemnych obciążeń pomiędzy jednostkami?

czytaj więcej »

Pytanie: W dziale księgowości pracowały dwie osoby – referent ds. kadr i płac oraz główna księgowa. Osoba na stanowisku referenta odeszła z pracy. Czy w związku z tym istnieje możliwość, aby główna księgowa przejęła jej obowiązki, np. sporządzanie list płac? Nie zamierzamy zatrudniać osoby na wolny etat. Czy jednak należy przyjąć drugą osobę? Główna księgowa pracuje w innej placówce na pełen etat (40/40). Czy możemy ją zatrudnić w wymiarze np. 30/40? Czy to prawda, że główny księgowy ma nienormowany czas pracy?

czytaj więcej »

Pytanie: Inwentaryzację zapasów materiałów, towarów, produktów gotowych i półproduktów znajdujących się w strzeżonych składowiskach objętych ewidencją ilościowo-wartościową jednostka przeprowadziła 28–29 sierpnia 2014 r. Następną inwentaryzację  tych zapasów przeprowadzono 15–16 grudnia 2016 r. Czy zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy o rachunkowości został dotrzymany termin i częstotliwość przeprowadzenia inwentaryzacji w powyższych magazynach?

czytaj więcej »

Pytanie: Otrzymaliśmy fakturę zagraniczną za udział naszego pracownika w konferencji w Irlandii. Faktura została wystawiona 6 marca 2017 r. w funtach (bez VAT). Zapłaciliśmy fakturę 13 marca 2017 po kursie 4,9917 zł. Proszę o informację, jak powinnam zaewidencjonować fakturę? Dodam, że w rejestrach zakupu nie odliczamy VAT od zakupów. Fakturę traktujemy jak delegację zagraniczną. Fakturę muszę przeliczyć na PLN, ale po jakim kursie? Takim, jak płaciliśmy, czy innym?

czytaj więcej »

Pytanie: Dom pomocy społecznej kupił krzesełka do kąpieli. Kupiono je w sklepie medycznym z 8% VAT. W którym paragrafie to ująć?

czytaj więcej »

wiper-pixel